پدر صنعت اتومبیل ایران کیست

از سید احمد خیامی بعنوان پدر صنعت اتومبیل ایران نام برده می شود. او که متولد مشهد بود، برخلاف علاقه ی پدرش از همان دوران کودکی تمایلی به کارمند شدن نشان نمی داد.

احمد عاشق سرو کله زدن با اتومبیل بود. او پس از تعطیل شدن از مدرسه با یک لنگ به کوچه و خیابانهای مشهد می رفت و مشغول شستشوی اتومبیلها می شد. گفته می شود بعدها که او ثروتمند شد، این لنگ را در خانه اش نگهداری می کرد زیرا به گفته ی خودش این لنگی او را به یاد زمستانهای سرد مشهد می انداخت زمانی که او در خیابان کار می کرد تا کمک خرج خانواده اش باشد.

او سپس به تعمیر کاری ماشین روی آورد. البته در آن زمان تنها تعداد معدودی خودرو که آن هم مربوط به اشغال گران جنگ جهانی دوم بود، در مشهد تردد می کردند اما همین تعداد کم هم کافی بود که احمد با موتور خودرو آشنا شود.

احمد خیامی آنقدر به خودرو علاقه مند بود که حتی زمانی که خط تولید پیکان را در ایران راه اندازی کرد و هزاران کارگر و کارمند برایش کار می کردند، باز هم زمانی که به کارخانه می رفت کت خود را از تن بیرون می آورد، آستینش را بالا می زد و مشغول کار کردن روی موتور خودرو می شد. او به همراه برادرش سید محمود، بنیانگذاران شرکت ایران ناسیونال بودند.

 

 

عنوان: پدر صنعت اتومبیل ایران کیست
منبع: ماهنامه بازاریاب بازارساز

مقاله پیشنهادی:   نام نوکیا از نام یک رودخانه گرفته شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *